Mistrovství České republiky

22.10.2021

Již podruhé se náš klub nominoval na MČR. V roce 2017 to byl tým Batmanek v kategorii aerobic team show. Letos se na nejprestižnější soutěž v ČR nominovala Denča Vaňková v královské kategorii - sportovní aerobik senior ženy. Denča skončila na prvním nepostupovém místě do finále - 9. místě. <3 

Přikládám reportáž od naší budoucí novinářky Mery Sabolové:

ČESKÝ AEROBIK HLEDÁ TITUL MISTRA: V Praze se koná Mistrovství České republiky

Víkendy se dají trávit různě. Někdo může ležet doma u televize, někdo se procházet po horách, někdo stihne za víkend obojí. Závodníci v aerobiku si ale pro víkendy vybírají jiné aktivity. Týden, co týden jsou zavřeni v zadýchané tělocvičně plné hluku a vůně z laků na vlasy a bojují o nejlepší příčky. První říjnový víkend tohoto roku se však snažili vyhrát ten největší titul v zemi a stát tak na místě vítězů na Mistrovství České republiky v Praze.

Od Unyp Arény se ozývá hudba na metry daleko. Svítí slunce, je pěkný sobotní den teplého babího léta. Týmy se rozcvičují na betonovém plácku před vchodem do tělocvičny. Jsou tu starší i mladší holky, dokonce je možné zahlédnout i kluky v závodním oblečení. U vstupu je potřeba ukázat potvrzení o testu nebo očkování, ale to už musí slečna zvýšit hlas, abychom se vůbec slyšely. Z vedlejší místnosti křičí několik desítek diváků, když podporují své favority.

Při příchodu do hlavní tělocvičny na mě dopadá příjemná atmosféra. Je tu šero, hlavní plochu nasvěcuje několik reflektorů a těsně za ní září obrovský nápis Fisaf. Fisaf je mezinárodní organizace, jedná se o svaz aerobiku a fitness, která pořádá mistrovství republiky, Evropy i světa. O postup do zítřejšího finále právě začíná startovat kategorie senioři, tedy 17 a více let. Každá věková kategorie se také dělí podle toho, po kolika členech se tým skládá, nebo jaký styl aerobiku cvičí. První na řadu přichází sólistky sportovního aerobiku.

"Na závod se těším, ale jsem dost nervózní," říká dvacetiletá Denisa Vaňková z Chotěboře, kterou letošní MČR čeká úplně poprvé. Seniorská kategorie je považována za hlavní a každý rok je to úplné vyvrcholení celého závodu. "Dneska mě čeká základní kolo, večer se dozvím, jestli jsem do zítřejšího finále postoupila nebo ne," dodává.

Denisa kategorii otvírá a na plochu nastupuje jako první. Předvádí moc pěkný výkon, její trenérka Anna Sabolová se zdá být spokojená. "Mám z ní radost, sestavu zajela mnohem lépe než na závodech minulý týden a jsem opravdu moc ráda, že si to užila," sdělila mi s úsměvem. "Vůbec jsme nečekali tak dobré umístění hned napoprvé, i když je samozřejmě škoda, že jí ten postup o jedno místo utekl." komentovala po vyhlášení postupujících. Denisa Vaňková se tak stala devátou nejlepší závodnicí sportovního aerobiku v celé České republice.

Do finálového kola sólistek se také probojovala dvojnásobná mistryně světa Adéla Citová nebo jedna z favoritek na výhru Viktorie Prokopová. Finálová kola všech závodníku naskrz kategoriemi se bude konat v neděli 3. 10. 2021.

Pro každého člověka, který se někdy aerobiku věnoval, nebo se v takovém prostředí pohybuje, je mistrovství neskutečným zážitkem, a to nejenom z pohledu soutěžících, ale také diváků. Na tribuně vidím řady plné mladých holek, které se přijely na závod jenom dívat. Sedmnáctiletá divačka Lucie Lopatová z Prahy se aerobiku věnuje, avšak v nižších soutěžích. "Mám to tady moc ráda. Nejvíc se těším na sólistky a na fitnessy. Hlavně mě zajímají Šulcky (pozn. red. pražský klub aerobiku, Fitness center Báry a Hanky Šulcové) a kategorie tria seniorů," říká.

Při sledování některých sestav mi vyskakuje husí kůže a slzy do očí. Je až neskutečné, jak si to ti lidi umí užít. Kamarádi si mezi sebou fandí, křičí do rytmu písničky, dokonce podporují i své soupeře. Je tu příjemná atmosféra, a to se nenacházím na hlavním finále.